Jaundzimušo fotosesija ir salīdzinoši jauns pakalpojums, kas kļūst aizvien populārāks Latvijā. Jauniem vecākiem parasti rodas daudz jautājumu par mazuļa drošību fotosesijas laikā, kā arī par pašu fotosesijas norisi.
Es pati esmu divu bērnu mamma, tāpēc saprotu kā jūtas sieviete pēc dzemdībām, kad laime mijas ar satraukumu. Izstāstīšu par fotosesijas aizkulisēm, lai maksimāli atvieglotu mammām lēmumu par fotosesijas nepieciešamību.
Fotosesiju es veicu savā nelielajā, taču mājīgajā studijā Rīgā, Āgenskalnā. Tur viss ir pielāgots zīdaiņu fotografēšanai. Gaisa temperatūra ir siltāka nekā pierasts, lai mazulim būtu komfortabli arī bez drēbēm. Nepieciešamības gadījumā izmantoju arī papildus sildītāju virzītu uz bērnu. Vieglākai iemigšanai visu fotosesijas laiku darbojas “baltais troksnis”.
Protams, ka bērna drošība fotosesijas laikā ir pirmajā vietā! Tāpēc viss inventārs tiek rūpīgi dezinficēts pēc katras fotosesijas, visi audumi un drēbes tiek mazgāti un gludināti. Arī rokas es apstrādāju ar dezinfekcijas līdzekli. Tāpēc par higiēnu nevajadzētu satraukties.
Es pati pārģērbju bērnu un novietoju viņu dabiskajās, fotogēniskajās pozās. Es nelietoju sarežģītās pozas, kurās bērns pats nevar atrasties un ir nepieciešams kombinēt bildi no vairākiem kadriem! Mamma vai tētis visu fotosesijas laiku atrodas tajā pašā vai blakus telpā, pēc paša vēlēšanās.
Vēl pirms fotosesijas sākuma noteikti brīdiniet, ja bērnam ir veselības īpatnības vai traumas!!!
Piemērotākais laiks fotosesijai ir no no 6. līdz 10. dzīves dienai. Tas ir laiks, kad bērnam vēl ir pierasta embriona poza, viņš viegli iemieg un ļauj sevi bildēt. Vēlāk mazulis jau vairāk laika pavada nomodā, daudziem sāk sāpēt vēderiņš, kā arī rodas citi iemesli, kas var stipri sarežģīt bildēšanas procesu.
Pieteikties fotosesijai ir nepieciešams stipri ātrāk par bērna dzimšanu, orientējoties uz plānoto dzemdību datumu, lai fotogrāfs varētu ieplānot laiku jūsu bērniņam. Tālāk, kad bērniņš piedzimis, 1-2 dienu laikā vajadzētu informēt fotogrāfu, ka fakts ir noticis. Tad arī tiek sarunāta konkrēta diena. Ja gadījumā rodas iemesli, kāpēc jūs tomēr vēlaties atteikties no fotosesijas, arī tad lūdzu noteikti informējiet! Ja šaubāties, droši zvaniet un izrunājiet situāciju.
Fotosesijas ilgums parasti ir no 2 līdz 4 stundām atkarībā no mazuļa uzvedības. Tāpēc ir svarīgi paredzēt mazulim ēdināšanu. Barojot ar krūti parasti tā nav problēma, taču ja bērns tiek piebarots mākslīgi, tad noteikti jāpaņem maisījums. Arī barojošai māmiņai var sagribēties kaut ko apēst, tāpēc droši var paņemt līdzi ēdienu. Karsta tēja un cepumi studijā vienmēr pieejami J
Ja nabassaite vēl nav nokritusi, tas nekādi neietekmē fotosesijas norisi. Knaģīti viegli noslēpt aiz kājinas vai zem vēdera :)
Kas attiecas citiem ģimenes locekļiem, kam ir vēlme piedalīties jaundzimušā fotosesijā, tad vajadzētu objektīvi novērtēt viņu pacietības mēru :) Parasti es rekomendēju tētiem atbraukt ap pusstundu pirms fotosesijas beigām, kad lielākais darbs jau ir padarīts un var nobildēt dažus kopējos kadrus. Īpaši tas attiecas uz vecākajiem brāļiem un māsām. Taču, jā tētis tomēr vēlās piedalīties, to droši var darīt!
Un nedaudz par gala rezultātu. Es augsti vērtēju dabiskos kadrus, tāpēc apstrādes procesā cenšos atrast balansu starp skaisto bildi un dzīves patiesību. Jo fotogrāfijas vērtība ir tieši tajā, lai saglabātu atmiņas par to, kāds bija tieši Jūsu mazulis, kad tikko dzimis, cik ļoti viņš bija trausls un neaizsargāts. Es vienmēr atstāju ādas lobīšanos, kas to uzsver. Savukārt par izsitumiem variet nesatraukties, tos gan es noņemu, lai padarītu bildi ēstētisku.
Jaundzimušā fotogrāfijas priecēs Jūs vēl ilgus gadus un kļūs par lielisku dāvanu pašam mazulim, kas viņš kļūs pieaudzis!
Lūdzu paņemiet līdzi:
- divus vienreizējos autiņus
- pamperi
- maisījumu bērnam (ja tāds tiek lietots)
- knupīti
- zāles no vēdera pūšanās (ja tādas tiek lietotas)
- mitrās salvetes
- ēdamo mammai (pēc vēlēšanās)
- zeķītes/čībiņas sev (āra apavi studijā būs jānovelk)
- ģērbieties viegli, būs karsts!!